מאמרים ופרסום

השפעות ההארה על תחושות פיזיות ונפשיות

מחקרים רבים מוכיחים את השפעות האור על התחושות ועל ההתנהגות שלנו. כאשר נכנסים לחלל כלשהו אנו יכולים לחוש לעיתים קדרות, שמחה או כל תחושה אחרת המשפיעה באופן ישיר לתחושות הפיזיות וזאת בהתאם לסגנון ולעיצוב התאורה בחלל. לאור יש השפעה מרכזית בהיבט הפונקציונלי, הפרקטי והנפשי על יכולתנו לשהות, לעבוד, לבלות, לצחוק, ולהרגיש טוב ונעים. האור הוא למעשה אחד המרכיבים החשובים, הבולטים והמשפיעים ביותר על הסביבה האנושית.

מתכנן / מעצב תאורה

מעצב התאורה הינו אדם בעל ידע והבנה בתחום הטכנולוגי, מדעי של נושא התאורה ובתחום האסתטיקה והאומנות. השילוב של שני התחומים מאפשר למעצב התאורה למעשה "לצייר" באור את הסביבה אותה הוא מעצב.

טכנולוגי - הבנה וידע בסוגים השונים של גופים ואביזרי התאורה.

מדעי - הבנה וידע של הפיזיקה של האור, התנהגות האור במרחב ותורת הצבע.

אומנותי - יכולת להשתמש במדע ובטכנולוגיה כדי ליצור חלל או סביבה בעלת השפעה ונוכחות.

ארגונומיה של התאורה - סקירה ופתרונות

Israel Channel 1 TV news studio

תאורה אדריכלית​

אחד הנושאים החשובים כאשר מתכננים בית, או חלל כלשהו, הוא נושא התאורה. 

 

תכנית תאורה באה אחרי תכנית אדריכל/ית, מעצב/ת פנים, אדריכל נוף, בה נקבעים עיצוב המבנה והפיתוח הסביבתי, גדלי החללים, הפתחים (דלתות וחלונות) ועיצוב הפנים. לתאורה יש חשיבות רבה כיצד יראה החלל ואיך ירגישו אנשים הנמצאים בתוך המבנה וסביבתו.

בתכנון תאורה ישנם שני אלמנטים מוכרים וידועים - אספקת אור לשעות החשיכה והאסתטיקה של גוף התאורה עצמו. אך מעבר לכך יש חשיבות רבה גם לאלמנטים נוספים באדיבות התאורה המלאכותית. לא רק תאורה פונקציונאלית גרידא, אלא תכנון תאורת אווירה היוצרת אווירה דרמטית, מסתורית, קסומה, מסתירה או מדגישה, הכול בהתאם לצרכים הנדרשים.

תכנון נכון של הארה הוא מרכיב קריטי בחוויית השימוש בכל מקום הן פונקציונלית והן אסתטית.

בחירת גופי תאורה

ישנם גופי תאורה רבים ובטכנולוגיות שונות ולכן יש חשיבות רבה בבחירה נכונה של גופי התאורה הן מבחינה אסטטית והן מבחינת  אופי ההארה, זאת כדי ליצור את עצמת האור הנכונה בחלל ואת האווירה המתאימה בהתאם לתכנית התאורה ולמאוויים השונים. בבחירת הגוף יש להתחשב בכמה תכונות- סגנון, אסטטיות, גוף מוסתר, שקוע, מעל הטיח, סוג הנורה, גוון האור, עוצמת ההארה, אור ממוקד או מפוזר. שימוש בתבונה וע"י גורם מקצועי בתכונות אלה יביא לתוצאות טובות  בישום נכון תכנית התאורה.

ברבות השנים חלה התקדמות עצומה בטכנולוגיה של גופי התאורה והנורות. בשנים האחרונות נכנסו לשימוש נורות הלד החסכוניות בעלות שעות עבודה רבות. בנורות הליבון רוב האנרגיה החשמלית  מתבזבזת על אנרגית החום ולא על אנרגית האור, בנורות הלד המצב הוא הפוך. אמנם נורות הלד הן יותר יקרות יותר מנורות הליבון או הפלואורסצנטיות, אך בעקבות תוחלת החיים הארוכה וניצול מיטבי של האנרגיה החשמלית לאורך זמן, יש חיסכון ניכר בחשבון החשמל.